Konference “Hrozí našim dětem digitální demence?”

V dnešní době jsou děti vystaveny digitálním médiím, zejména počítačům, tabletům a chytrým telefonům, případně televizi. Nadměrné užívání těchto digitálních technologií přitom prokazatelně ohrožuje lidské zdraví. Jedná se například o poruchy vývoje řeči, zraku, spánku, soustředění, ADHD, závady samostatného myšlení až může vést i k problémům s navazováním kontaktů od útlého věku. Děti pak žijí spíše ve virtuální realitě a zcela jim chybí každodenní vzorce chování.

Ve světě digitálních technologií je proto velice důležitý návrat ke knize, sociálním kontaktům a diskuzi v rodině. Nezastupitelnou roli v tomto ohledu hrají také školy, kde by se děti měly učit vzájemně komunikovat a nepodléhat falešné představě o tom, jaký je jejich život skrze digitální technologie. Patří vlastně mobilní telefony do škol?

V rámci digitálních technologií bychom samozřejmě neměli zapomínat na kybernetickou kriminalitu, které jsou uživatelé často vystaveni. Jak předcházet kyberšikaně a užívat technologie bezpečně?

Nejen o tom se bude diskutovat na konferenci „Hrozí našim dětem digitální demence?“, kterou pořádá dne 4. března 2019 od 10:00 hodin v Jednacím sále Valdštejnského paláce „A“ první místopředseda Senátu PČR Jiří Růžička za odborné podpory Institutu Re:Life, Rodiny Offline a Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (viz program konference).

Tiskový briefing se uskuteční ve 14:00 ve Frýdlantském salonku, vstup přes recepci A. Akreditace médií na adrese davidovae@senat.cz.

Na tiskové konferenci vystoupí:

  • senátorka a dětská neuroložka Alena Dernerová: problémy spojené  s nadužíváním digitálních technologií u dětí,
  • za institut Re:Life psycholožka Zuzana Pavelcová: změny u dětí, které způsobuje nadměrné užívání IT,
  • Vít Richter – předseda Ústřední knihovnické rady: návrat (nejen) dětí ke knihám,
  • Jan Kršňák z Rodiny Offline, která se zaměřuje na podporu rodinného života v reálném světě a na bezpečné užívání technologií
  • Jan Melša, vrchní komisař z Krajského ředitelství policie Libereckého kraje (o kybernetické šikaně a kriminalitě, ohrožení dětí na internetu)

 

Zdroj: Senát