Pejskaři žijí déle, naznačuje švédská studie

Švédská studie nasvědčuje tomu, že majitelé čtyřnohých přátel mají snížené riziko kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí. Podle autorů mají lidí vlastnící pejska o 20 % nižší riziko úmrtí bez ohledu na příčinu a o 23 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Výzkumníci v rámci studie využili demografické údaje o 3,4 milionu Švédů ve věku 40 až 80 let. Ve Švédsku jsou psi povinně registrováni Švédskou radou pro zemědělství a označeni číslem vytetovaným na uchu nebo pomocí subkutánního čipu.

Každý, kdo měl před zahájením 12leté studie kardiovaskulární onemocnění, byl ze studie vyloučen. Studie kontrolova vliv věku, pohlaví, rodinného stavu, příjmu a dalších faktorů.

Některá plemena měla silnější vliv než ostatní, například anglický pointer a retrívr. Tove Fall, hlavní autorka studie a epidemioložka na univerzitě v Uppsale, se domnívá, že to může souviset s typem majitele: představte si někoho, kdo má labradorského retrívra a někoho, kdo má pomeraniana.

“Pes je dobrou motivací k procházkám a cvičení a může nám poskytnout i sociální oporu,” uvedla doktorka Fallová. “Studie však neprokazuje příčinu a následek a určitě ne každý může mít psa. Nedávejte psa babičce v naději, že bude žít déle”, říká doktorka Fallová.

Poslechnout rozhovor (v angličtině).

 

Zdroj: New York Times