KDU-ČSL vyzvala ministra zdravotnictví k navýšení úhrad za domácí péči

Domácí zdravotní péče se vinou zdravotních pojišťoven nachází v bezvýchodné situaci. Její dlouhodobé podfinancování je již za hranou schopnosti a dobré vůle poskytovatelů ji vůbec provozovat. Jen pro představu, např. Charita ČR se stará o 37 400 klientů, kteří domácí péči využívají. Bez okamžité změny systému financování domácí péče dojde k jejímu kolapsu a desetitisíce lidí zůstanou bez dostupné zdravotní péče.

Jak se o ně chce stát postarat? Kapacity lůžek v nemocnicích nejsou dostatečné a navíc je zde péče několika násobně dražší. Jeden den pacienta v nemocnici stojí pojišťovny 1 800 korun, jsou-li doma ve svém prostředí a stará se o ně domácí zdravotní péče, stojí péče pouhých 210 korun. Kde je tedy problém?

Zdravotní pojišťovny nevnímají poskytovatele domácí péče jako partnery, se kterými by stálo za to vyjednávat. Pokud nedojde k navýšení úhrad za zdravotní výkony provedené mimo lůžková zdravotní zařízení, dojde ke zbytečně dražšímu poskytování zdravotních služeb. Navíc nebudou moci pacienti zůstávat ve svém domácím prostředí.

KDU-ČSL podporuje všechny poskytovatele domácí zdravotní péče a bude usilovat o nápravu a změnu systému jejího financování. Vyzýváme proto ministra zdravotnictví, aby zvýšil úhradovou vyhlášku pro domácí zdravotní péči o 40 procent. Úhrada by měla pokrývat nezbytné náklady domácí zdravotní péče tak, aby nebyla ohrožena její existence.

Šárka Jelínková, první místopředsedkyně strany a senátorka 

 

Zdroj: KDU-ČSL

Ilustrační foto: Jakub Žák (Charita ČR)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.