Stárnutí v EU: Pohled na život starších osob
Eurostat (statistický úřad Evropské unie) při příležitosti evropského dne statistiky 20. října vydal novou publikaci s názvem „Stárnutí Evropy – pohled na životy starších lidí“. Publikace poskytuje širokou škálu údajů, které popisují každodenní život starší generace v Evropské unii. Vybrané indikátory jsou k dispozici také online s interaktivními grafy.
Publikace se zabývá socioekonomickými ukazateli v šesti oblastech:
- vývoj populace,
- bydlení a životní podmínky,
- zdraví a zdravotní postižení,
- práce a odchod do důchodu,
- důchody, příjmy a výdaje,
- společenský život a názory.
Stárnutí populace je jev, který ovlivňuje téměř každou vyspělou zemi na světě, přičemž na celém světě roste počet i podíl starších lidí, což ovlivňuje většinu aspektů společnosti a ekonomiky, včetně bydlení, zdravotní péče a sociální ochrany, trhu práce, poptávky po zboží a službách, makroekonomické a fiskální udržitelnosti, rodinné struktury a mezigeneračních vazeb.
Want to know more about Europe’s ageing population? Select a country and then click on one of the images to discover more on each topic. https://t.co/DmyGMrZlAs #Eurostat #elderly
— Socialnipolitika.eu (@ispvinst) October 26, 2019
Začátkem roku 2019 dosáhl počet obyvatel ve věku 65 a více let 101,1 milionu, tj. 20 % celkové populace. Očekává se, že do roku 2050 tento podíl vzroste na 29 %. Stárnutí je způsobeno zejména dlouhodobým poklesem míry plodnosti a zvýšením délky života.
Zdroj: Eurostat