KDU-ČSL: Vláda chce dát seniorům až 6 000 korun, ale pětistovku maminkám za vychované dítě odmítá!

Lidovci dlouhodobě prosazují přidat 500 korun maminkám k důchodu za každé vychované dítě. Vláda v minulosti jejich návrh několikrát odmítla, protože na něj údajně nebyly peníze. Ve světle posledních událostí, kdy premiér Andrej Babiš uvedl, že chce přidat jednorázově až šest tisíc korun seniorům, podávají lidovci návrh znovu.

„Dlouhodobě bojujeme za napravení nespravedlnosti na maminkách. Ty nyní mají odměnou za vychované děti nižší důchod. Chceme to změnit, maminky si to nezaslouží,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Přidávat plošně peníze umí každý, ale jsou tady skupiny osob, jako jsou matky samoživitelky, vdovy a vdovci nebo třeba maminky, jež pečovaly o své dítě, které jsou v mnohem tíživější finanční situaci.

„Nespravedlivě nízké důchody matek, které přispěly do důchodového systému tím, že pečovaly o děti a vychovávaly děti, navrhujeme zvýšit o 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě,” uvádí senátorka Šárka Jelínková.

Velké rozdíly mezi důchody žen a mužů přetrvávají

Poprvé lidovci upozornili na problém velkého rozdílu mezi důchody žen a mužů před dvěma lety. Do dnešních dnů se nic nezměnilo, ženy pobírají v průměru o 2500 korun nižší důchod než muži.

Ženy ve svém životě strávily určitou část výchovou dětí a na výši jejich důchodů se to pak projeví hned dvakrát.

Za prvé, po dobu mateřské zaměstnavatelé nezvyšují mzdy, zatímco bezdětným rostou. Za druhé, když chce pak maminka pracovat na zkrácený úvazek, má kvůli tomu nižší důchod. To ale nevyřeší trh, to musí udělat stát.

„Náš návrh je dočasným řešením, které flexibilně reaguje na nepříznivou výši důchodů žen, jež vychovávaly své děti. V budoucnu by toto opatření mělo být nahrazeno systémovým řešením, které tuto skutečnost zohlední,” dodává první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková s tím, že nárok na 500 korun k důchodu by měl ten rodič, který o dítě pečoval alespoň deset let.

Lidovci se odvolávají i na “Strategický rámec Česká republika 2030”, který upozorňuje na strukturálně nevýhodné postavení rodin s dětmi v naší společnosti a ve svých cílech stanovuje směry nápravy.

Společenské klima vůči rodinám se má změnit, aby bylo všestranně příznivé, bariéry a společenské tlaky mají být minimalizovány.

Mají být nastaveny vhodné socioekonomické podmínky podporující dobré fungování rodin. Ty se mají zaměřit na finanční zajištění rodiny, slučitelnost práce a rodiny a služby péče o děti i seniory a mají tak umožňují získat dostatek volného času pro zkvalitňování rodinných vztahů.

„Má-li být udržitelný důchodový systém, musejí být děti. A mají-li být děti, pak nemají být matky trestány za to, že děti mají,“ uzavírá šéf lidovců.

 

Tisková zpráva

 

Zdroj: KDU-ČSL