Zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc se od července zvýší příspěvek o 10 %. Měsíčně tak od státu dostanou 43.560 korun na jedno dítě

Nařízením vlády se měsíční příspěvek pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc zvýší o 10 % na 43 560 Kč.  Tato zařízení azylového typu jsou určena k poskytnutí krizové a neodkladné pomoci. Navýšení příspěvku souvisí s vysokou mírou inflace v minulém roce a s tím spojeným růstem nákladů na chod domácností. Účinnost nařízení vlády je od 1. července 2024.

Stejné základní výdaje jako domácnosti mají i zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, která uspokojují základní životní potřeby dětí (ubytování, strava, oblečení) a zajišťují poskytnutí zdravotní, psychologické nebo jiné potřebné péče.

„Tato zařízení poskytují ochranu a pomoc dětem, které se ocitly bez jakékoliv péče, nebo jsou-li jejich život či příznivý vývoj vážně ohroženy, případně pokud se dítě ocitlo bez péče přiměřené jeho věku,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zařízení pečují také o děti tělesně nebo duševně týrané či zneužívané, nebo děti, které se ocitly v prostředí či situaci, kdy jsou závažným způsobem ohrožena jejich základní práva.

„Aktuální výše příspěvku pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc činí 39 600 Kč měsíčně za každé dítě. Nařízením vlády se tento příspěvek zvýší o 10 % na částku 43 560 Kč. Po navýšení je to tedy 1 452 Kč za kalendářní den,“ uvedl Jurečka.

Zdroj: MPSV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.