Jednorázová výplata penzijního spoření je nejméně výhodná, stát vám zdaní výnosy

Penzijní spoření už máte za sebou? Způsob výplaty si dobře rozmyslete. Při dosažení nároku na výplatu doplňkového penzijního spoření zpozorněte, možností je víc a některé jsou výhodnější. Český rozhlas se ve své anketě věnoval formě, kterou lidé volí při výběru doplňkového penzijního spoření. Někdo peníze nutně nepotřebuje a spoří dál, někdo se rozhodne pro doživotní výplatu, jiný pro jednorázové převedení naspořených peněz na účet. A právě poslední jmenovaná možnost je nejvíce nevýhodná. V tomto případě totiž produkt neplní zcela svůj účel, a proto vám stát při vyplácení částky zdaní výnosy.

Mluvčí Asociace penzijních společností ČR Jan Sedláček ale říká, že se lidé od tohoto nevýhodného způsobu výplaty začínají odklánět. Dříve si touto formou své naspořené prostředky vybíralo devět z deseti Čechů, v posledních letech se situace začíná měnit a můžeme sledovat příklon k variantě, kdy se částka vyplácí měsíčně po dobu alespoň deseti let. Právě tato forma, tedy minimálně desetileté období měsíčních výplat, zdanění výnosů nepodléhá. A takovou možnost v současnosti volí zhruba o pětinu více lidí než dříve.

Abychom ze svého penzijka dostali co nejvíce, měli bychom si měsíčně ukládat alespoň 3 000 Kč. Realita je tomu ale bohužel vzdálená. Průměrná měsíční úložka totiž nyní činí cca 700 Kč. I na to Český rozhlas Region (Vysočina) ve své reportáži v pořadu Dobré ráno z pondělí 10. září 2018 upozorňuje.

 

Zdroj: Asociace penzijních společností ČR