Od dubna 2019 se příspěvek na péči doma ve IV stupni zvýší na 19 200,- Kč. Ve III. stupni od července 2019

Share

(31. ledna 2019, Praha) Senát dnes schválil návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů. Z přítomných 55 senátorek a senátorů se pro návrh vyslovilo 53 senátorek a senátorů, 2 se zdrželi. Senát tak schválil zvýšení příspěvku na péči ve IV. stupni na 19 200,- Kč, a to s účinností od prvního dne druhého kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení. Novelu zákona nyní musí podepsat prezident. Zákon bude vyhlášen v únoru letošního roku. Zvýšený příspěvek ve IV. stupni tak bude vyplácen od 1. dubna 2019. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí by se zvýšení příspěvku ve IV. stupni mělo týkat 85 tisíců lidí.  

Příspěvek na péči ve III. stupni se zvýší na 12 800,- Kč. Poprvé by jej příjemci měli dostat v červenci

Současně bylo schváleno navýšení příspěvku na péči i ve III. stupni o 4 000,- Kč, to znamená, že příspěvek bude vyplácen ve výši 12 800,- Kč u dětí do 18-ti let ve výši 13 900,- Kč. Zvýšený příspěvek ve III. stupni bude vyplácen od 1. července 2019. Zvýšení příspěvku v obou stupních bude zvýšeno automaticky. Příjemci příspěvku nemusí o nic žádat.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zvýšení pomůže lidem, kteří celodenně sedm dní v týdnu pečují o své blízké a poskytují tu nejnáročnější péči. Často jim přitom v důsledku poskytování péče hrozí riziko chudoby. Pobytové sociální služby mají nedostatek kapacit i personálu. Význam péče v rámci rodiny a blízkých tak podle Maláčové bude nadále růst. 

Už bylo na čase, aby stát začal více myslet na ty nejpotřebnější a na jejich péči v domácím prostředí, uvedla senátorka Šárka Jelínková (KDÚ-ČSL).​ Tito lidé jsou podle ní značně znevýhodněni oproti těm, kdo žijí v pobytových zařízeních.
 

Zdroj: NRZP ČR, MPSV ČR, KDÚ-ČSL