Přibývá párů, které mají zájem o umělé oplodnění. Roste i jejich průměrný věk
„Nedaří se nám přirozeně otěhotnět,“ – tuto větu v češtině slýchají lékaři z reprodukčních klinik stále častěji. V meziročním srovnání se totiž loni zvětšil podíl českých párů, které si přišly pro pomoc ke specialistům na umělé oplodnění. A to zejména ve srovnání s páry, které sem jezdí ze zahraničí. Vzrostl tak počet asistenčních výkonů, a to především v kategorii mražení vajíček a embryí.
Nejen cizinci. O umělé oplodnění žádají stále častěji i Češky
Nárůst českých pacientek oproti ženám ze zahraničí zaznamenali i na největší tuzemské klinice umělého oplodnění Reprofit. Zatímco počet párů z ciziny se meziročně nemění, zájem Češek o asistovanou reprodukci vzrostl v posledním roce o 15 %. Nárůst pacientek, které se s pomocí lékařů pokouší o potomky, zaznamenali lékaři především na nově otevřené klinice v Ostravě. „Roste také průměrný věk žen, které se k nám přicházejí léčit – přesahuje 37 let. Nejsme výjimkou, ale potvrzujeme trend vyspělých zemí v Evropě i v USA,“ říká ředitel kliniky Reprofit Jonáš Vokřál. Optimální biologicky věk pro početí potomka je přitom podle lékařů do 25. roku života. „Od tohoto věku plodnost postupně klesá. Šance, že zdravá žena ve věku 30 až 35 let v době své ovulace otěhotní, se pohybuje pouze mezi 12 a 17 %,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic.
Kariéra, rozvod i cestování. K odkládání založení rodiny vedou různé důvody
Založení rodiny páry odkládají z různých důvodů, ať už kvůli finančnímu zabezpečení, studiu, kariéře nebo cestování. Roli hraje podle expertů i vysoká rozvodovost, která se v Česku podle statistik pohybuje mezi 45 a 50 %. „Lidé si po prvním neúspěšném manželství budují rodiny s novým partnerem a často je to právě mezi 35. a 40. rokem života. Bohužel pak mnohdy zjišťují, že otěhotnět v tomto věku není tak snadné. Ženy čelí klesajícímu počtu a kvalitě vajíček a muži snižujícímu se množství oplodnění schopných spermií,“ říká MUDr. Štěpán Machač.
I z tohoto důvodu roste mezi českými pacientkami zájem o asistenční výkony, kam spadá například mražení vajíček a embryí. Vajíčka na brněnské klinice Reprofit mrazí odborníci přímým ponořením do tekutého dusíku. Unikátní metoda tzv. otevřeného mražení je spolehlivější a snižuje riziko, že při rozmražení dojde k poškození buněk. „Úspěšnost, že vajíčka přežijí, se pohybuje až kolem 90 %. Výhodou je, že ženy nemusí opakovaně podstupovat celý cyklus umělého oplodnění včetně odebírání čerstvých vajíček, které se odehrává v celkové anestezii“ dodává Machač.