Hlavní město Praha dlouhodobě usiluje o zajištění bydlení či alespoň ubytování pro podporované profese (hasiči, záchranáři atd.). Část veřejných zaměstnanců chce v Praze trvale bydlet a za tímto účelem je pro ně vyčleněna část městského bytového fondu. Někteří z nich ale bydlí mimo území Prahy a do hlavního města dojíždí jen na několik dnů v týdnu za prací.

„Nové ubytovací kapacity přispějí také k řešení situace lidí v bytové nouzi. Mezi další připravované projekty patří například městská nájemní agentura, fond na podporu úhrady kauce na nájem, různé typy garancí pro soukromé pronajímatele nebo kontaktní místa pro bydlení,“ upřesňuje radní pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský.

V době koronavirové pandemie Praha zajistila ubytování lidí v tíživých sociálních a životních podmínkách v tzv. „humanitárních ubytovnách“ zřízených v prázdných hostelech nebo hotelech. Tento projekt, který pokračuje do června 2021, ukázal, že jde o vhodné opatření pro práci s lidmi bez domova a osobami v bytové nouzi, protože zlepšuje jejich životní situaci, omezuje zdravotní rizika a umožňuje systematičtější práci sociálních pracovníků, což v důsledku vede k možnosti dlouhodobého řešení bytové nouze.