Rodiče děti často zaplavují špatnými hračkami, nechápou dobře jejich význam

Praha, 26. března 2019 – Každé dítě má svého oblíbeného plyšáka, autíčko nebo panenku. Hračky jsou neoddělitelnou součástí dětského světa, řada rodičů si však dostatečně neuvědomuje jejich význam. Své děti pak zásobují špatně vybranými a nekvalitními hračkami, které mohou děti nejen frustrovat, ale mohou pro ně být i nebezpečné. Upozorňuje na to Kristýna Křížová ze společnosti Agátin svět, která letos v dubnu spouští soutěž Dobrá hračka.

Pro děti je hračka základní pomůckou k poznávání světa kolem sebe. Hračky reprezentují objekty, které děti ve skutečnosti potkávají, jen ve zmenšené verzi. „Hračka pro dítě znamená mnohem více, než si uvědomujeme. Dítě se identifikuje s jejím příběhem, buduje si k ní hluboký vztah. Není to pro ně způsob, jak zabít čas,“ říká Jana Víchová, psycholožka na Klinice dětské hematologie a onkologie Motolské nemocnice.

Rodiče často tímto způsobem neuvažují. „Hračka je pro ně prostě předmět. Neřeší, proč by dítě mělo chtít zrovna tuto nebo jak by měla dítě rozvíjet. Hračka má v dítěti podporovat fantazii a kreativitu, spolu s dovednostmi, které jsou pro něj aktuální,“ vysvětluje Kristýna Křížová. Tyto dovednosti pak mohou představovat u menších dětí například jemnou motoriku či trpělivost, u větších pak počítání, poznávání barev nebo volbu strategie. I tyto vlastnosti se v soutěži Dobrá hračka zohledňují.

Při výběru hračky je také třeba mít na paměti, co pro dítě symbolizuje. „Hračkou říkáme dítěti, že ho známe a víme, co má rádo. Pokud o tom rodič neuvažuje a vybírá jen, aby dítě zabavil a měl od něj pokoj, dítě to velmi dobře pozná,“ vysvětluje Jana Víchová. V takovém případě se pak dítě snadno může cítit odmítnuté, což se může negativně promítnout do jeho psychiky a vztahu s rodiči.

Důležitým faktorem je též kvalita samotné hračky, použitý materiál a provedení. „Ta dobře vyrobená s dítětem stárne a proměňuje se její role podle vývojových potřeb,“ vysvětluje Křížová. Ztráta milované hračky rovněž může dítě poměrně hluboce zasáhnout. „Pokud se rozbije oblíbená hračka, je to mnohdy pro dítě pocit, jako by umřel domácí mazlíček nebo člen rodiny. Proto je od výrobců přímo nefér, když hračku vyrábějí vědomě nekvalitně,“ dodává Jana Víchová.

Soutěž Dobrá hračka umožní rodičům od 1. dubna zvolit nejlepší hračku právě podle toho, jak splňuje uvedené předpoklady. Hlasovat budou moci na stránkách agatinsvet.cz pro hračky v sedmi kategoriích, z nichž každá bude obsazena pěti typy hraček. „Smyslem soutěže je ukázat, co vlastně dobrá hračka může pro dítě znamenat a jak takovou hračku vybrat. Zapojit se může každý, komu není lhostejné, s čím si děti hrají,“ uzavírá Kristýna Křížová.

O Agátině světě:

Agátin svět je online obchod s hračkami pro rodiče, které neuspokojuje nabídka běžných hračkářství. Zaměřuje se na hračky, které podporují rozvoj dovedností, fantazie a kreativity u dětí, posilují rodinné vztahy a jsou vyrobené z kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů. Agátin svět má kromě eshopu 7 prodejen v Praze, Brně, Liberci a Českých Budějovicích. Každoročně také pořádá soutěž Dobrá hračka a organizuje Kreativní festival – oblíbenou událost pro děti a rodiče.