Pacientům s migrénou pomůže nová mobilní aplikace. Umožní jim získat větší kontrolu nad nemocí
Lidem trpícím migrénou pomůže nemoc zvládat zbrusu nová aplikace Migréna Kompas. Ta pacientům umožňuje zaznamenat jednotlivé záchvaty, jejich délku a intenzitu a užité léky. Kromě toho uživatel do kalendáře aplikace může zaznamenávat svou životosprávu a jak se cítil. Díky aplikaci tak pacienti s migrénou lépe porozumí svému onemocnění. Aplikace bude sloužit jako pomocník při rozhovoru pacienta s ošetřujícím lékařem, při kterém společně odhalí možné spouštěče atak a domluví se na vhodné změně životního stylu.
„Při léčbě migrény se často podceňuje skutečnost, že existuje řada ovlivnitelných faktorů jako stres, pití alkoholu, nedostatečný spánek nebo přísun tekutin, které ataky vyvolávají. Změna životosprávy nebo práce se stresem přitom může přispět ke snížení počtu záchvatů,“ vysvětluje Rýza Blažejovská z organizace Migréna-help, která sdružuje pacienty s migrénou. Na vzniku aplikace se podílela pacientská organizace Migréna-help, přední odborníci v oboru neurologie, společnost Teva Pharmaceuticals a Pears Health Cyber.
Podle odborníků pomůže aplikace pacientům zvládat jejich nemoc, a zmírnit tak její projevy. „Lidé se mohou naučit s migrénou lépe žít, své nemoci porozumět a předcházet těm záchvatům, které lze ovlivnit. To vše povede ke zvýšení kvality jejich života,“ popisuje Rýza Blažejovská.
V aplikaci pacient také zaznamenává, jakými léky si pomáhal od bolesti, což zjednoduší spolupráci s lékaři. „Člověk s migrénou by si správně měl vést deník záchvatů. Lékař pak podle něj může sledovat projevy nemoci ve spojení s ostatními faktory a podle toho například upravit léčbu nebo doporučit jinou. Migréna Kompas tuto funkci plní,“ říká Rýza Blažejovská. Podle ní přispívá i ke kontrole dodržování léčby, tzv. adherenci.
„Spojení léčby s technologiemi se zabýváme už několik let, vyvinuli jsme asi tři desítky aplikací různých typů, které si stahují pacienti po celém světě. Migréna Kompas je nejrozsáhlejší – respektuje trendy doby a spojuje mnoho různých funkcí,“ popisuje Jaromír Krotký z české společnosti Pears Health Cyber, která aplikaci vyvíjela a testovala společně s lékaři a pacienty celkem šest měsíců.
Aplikace Migréna Kompas je určena pacientům s diagnózou migrény. Dostupná je pro operační systémy Android a iOS. Do budoucna vývojáři plánují do aplikace přidat další funkce a spustit ji i na Slovensku, v Maďarsko nebo v pobaltských státech, kde je o ni také velký zájem.
O Migréna-help
Organizace funguje pod hlavičkou Spojené hlavy, z. s., od listopadu 2018, kdy ji založila Bc. Rýza Blažejovská, DiS., která sama migrénou trpí. Jejím posláním je zajistit lepší přístup k informacím lidem s migrénou a pracovat na lepším porozumění společnosti vůči potřebám pacientů. Svojí činností chce vytvořit podmínky pro kvalitní a plnohodnotný život lidí s migrénou. Více informací na www.migrena-help.cz. Více o migréně na www.migrena-kompas.cz.
O léčbě migrény
V současné době je na migrénu k dispozici účinná léčba, která se dělí na akutní a preventivní. V případě, že má pacient jen čtyři dny s migrénou (MMD) do měsíce a pomůže mu od bolesti tableta léku ze skupiny triptanů, stačí akutní léčba a není třeba nasazovat léčbu preventivní. Ovšem při vyšším počtu dní s migrénou – pět a více do měsíce – dochází k výraznému snížení kvality života pacienta. Zde je vhodné nasadit preventivní (tzv. profylaktickou) léčbu, jejímž cílem je snížit počet a intenzitu záchvatů a omezit délku jejich trvání.